31 July 2008

Holbrooke i dalje želi moju smrt

RADOVAN KARADŽIĆ se tačno u 16 sati pojavio pred dežurnim sucem Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY), Carmelom Agiusom, pred kojim se trebao izjasniti o krivnji po 11 tačaka optužnice. S obzirom da se tužiteljstvo odlučilo na nove izmjene, na Karadžićevo očitovanje će se čekati do idućeg ročišta.

Predraspravno sudsko vijeće čine predsjedavajući sudac Alphons Orie te suci Christine Van den Wyngaert i Bakone Justice Moloto.

Na početku suđenja, prije čitanja same optužnice, Karadžić je upitan razumije li jezik kojim mu se sud obraća, na što je on odgovorio potvrdno. Isto tako upitan je za pravnog zastupnika odnosno ko će ga zastupati pred sudom.

"Ja imam nevidljivog savjetnika, ali odlučio sam se braniti sam", odgovorio je Karadžić, a onda je upućen na pravo branitelja po službenoj dužnosti. "Da, ali sam se toga odrekao", poručio je Karadžić.

Čitala se stara optužnica, ni sudac nije znao da je nova još uvijek u izradi

Donedavno najtraženiji haški bjegunac optužen je još 1995. godine. Naredne godine optužnica je izmijenjena i dopunjena, a dodatne tačke navedene su 2000. godine.

Karadžiću je pročitan sažetak njegove optužnice, a potom ga je sudac zatražio da se identificira. Upitan želi li da se suđenje zatvori za javnost, Karadžić je rekao kako želi da suđenje ostane javno. Sud je Karadžića potom uputio u njegova optuženička prava. On je rekao kako ih razumije i kako nema potrebe da mu ih se dodatno objašnjava.

"Ako 29. nije 28., nemam ništa protiv"

Na sučev upit, Karadžić je potvrdio kako je primio kopiju optužnice na svom jeziku. Upitan je li mu sve jasno, Karadžić je rekao: "Još je proučavam". Sudac ga je potom pitao želi li da mu se optužnica pročita u cijelosti.

"Nisam zainteresiran za to da mi netko drugi čita optužnicu. Više bih volio vidjeti novu i dobiti dovoljno vremena za to da je proučim. Više od toga bih vas želio obavijestiti o brojnim neregularnostima koje su pratile moje pojavljivanje ovdje", rekao je Karadžić sucu.

Sudac je potom priznao kako nije znao da je nova optužnica u pripremi i upitao je tužiteljstvo je li ona gotova, na što je dobio odgovor kako je još uvijek "u izradi".

Predsjedatelj sudskog vijeća upitao je Karadžića odgovara li mu više 29. august ili 1. septembar kao datum iduće rasprave. "Možete li se pojaviti ovdje 29. augusta?", pitao je sudac. "Ako to nije 28. augusta, nemam ništa protiv", rekao je na to Karadžić.

"Bez obzira na to što ja mislim o ovoj ustanovi, ja ću se od nje braniti kao što se branim od svake elementarne nepogode"

"Bez obzira na to što ja mislim o ovoj ustanovi, uz poštovanje vašoj ličnosti, ja ću se od nje braniti kao što se branim od svake elementarne nepogode, kojoj osporavam pravo da me napadne", rekao je Karadžić sucu Orieu, nakon što ga je on ponovno upitao hoće li se sam braniti tijekom cijelog suđenja ili samo na ovoj uvodnoj raspravi.

Potom je Karadžić još jednom suca "upozorio na nepravilnosti". "Pogrešan je podatak o datumu mog uhićenja i imate krive informacije o mojim stavovima prema ovoj ustanovi", rekao je Karadžić i dodao kako se većina "nepravilnosti" odnosi na njegovo dovođenje pred sud.

"Tri dana sam bio otet, nisam imao pravo ni na SMS poruku"

"U Beogradu sam neregularno uhićen. Tri dana sam bio otet od strane civila. Nisam bio upućen u svoja prava i nisam imao pravo na poziv niti na SMS poruku prijateljima, da me ne traže po bolnicama i mrtvačnicama", rekao je Karadžić.

I dok je sudac pričao o jednom, Karadžić je uporno pričao o onom što ga se nije pitalo. Tako se sucu požalio što je morao prestati sa svojom "literarnom djelatnošću", a onda je počeo govoriti o tome kako se boji neregularnosti na suđenju.

"Ako gospodin Holbrooke i dalje želi moju smrt i žali što nema smrtne kazne, pitam se je li njegova ruka dovoljno duga da me i ovdje stigne", rekao je Karadžić.

O haškom pritvoru Karadžić je rekao: "Bio sam i na gorim mjestima", a kad ga je sudac pitao za zdravlje, rekao je kako je ono "izvrsno". Rasprava je time završena, a nova je, kako je već ranije rečeno, zakazana za 30 dana - 29. augusta.


Jao što si bled, Razormane

Britanski tabloid The Sun objavio je ekskluzivne snimke Radovana Karadžića koji je ošišan i bez duge brade. Zasad nije poznato kako je ovaj britanski list došao u posjed fotografija s obzirom na to da nikome dosad nije uspjelo.

Sličnu fotografiju jutros je objavio i njemački Bild. Fotografija je načinjena u vrijeme kada i dvije fotografije koje je jutros objavio The Sun. Zasad još uvijek nije jasno kako su ova dva ugledna europska lista došla do novih fotografija obrijanog i ošišanog Radovana Karadžića.


Dok je bio zatvoren u Beogradu, u javnost nije izašla niti jedna fotografija ratnog zločinca, a iako su bile spremne brojne ekipe u Haagu prilikom transporta u zatvor Scheveningena, nikome nije uspjelo fotografirati Karadžića.

Iz fotografija koje posjeduje The Sun vidljivo je da je Karadžić pozirao fotografu, a u tekstu pod nazivom "Razorman Karadžić" tvrdi se kako su snimke nastale neposredno prije transporta u Haag.

Radovan Karadžić, nakon 13 godina provedenih u bijegu pred Haškim sudom, od jučer se nalazi u pritvoru u Scheveningenu.

30 July 2008

Po šumama i gorama, sve do Haag-a u lisicama

"Sad možemo u Haag, mama."
Sonja Jovičević-Karadžić (naprijed), i žena Ljiljana Zelen-Karadžić na Palama

Aerodrom u Rotterdamu i zatvor u Scheveningenu, 30. 7. 2008.

"Hvala za sve godine Beograde, Srbijo, braćo Srbi... Čeka me Haag!"

Demonstracije podrške ratnom zločincu, Beograd 29. 7. 2008.

Dernek u Novom Beogradu 22. 6. 2008.

Potjernica za zločincima

Ratni zločinci Mladić i Karadžić 90-ih

28 July 2008

RAFAEL NADAL

RAFAEL NADAL je nanizao i 29. uzastopnu pobjedu te osvojio peti naslov za redom, 12. iz Masters serije i 30. u karijeri!!
Bilo je 6:3 6:2 na turniru u Torontu.

26 July 2008

Bosanski Petrovac

Jeste li znali?

Bosanski Petrovac se prvi put spominje 1334.godine.

Ripač, mjesna zajednica kod Bihaća ove godine (2008.) slavi 600 godina postojanja.

Drvar je na početku austrougarske uprave bilo selo koje je 1879. godine imalo 73 kuće i 383 stanovnika.


Bosansko Grahovo je 1879. godine imalo 13 kuća i 92 stanovnika.

Šta Amerikanci rade u Iraku?

SRBIJA: Radikali prijete smrću predsjedniku Tadiću

Visoka dužnosnica Srpske radikalne stranke (SRS) i zastupnica u Skupštini Srbije Vjerica Radeta uputila je u petak prijetnje smrću predsjedniku Srbije Borisu Tadiću.

"Podsjećamo Tadića da se u Srbiji izdaja nikada nije opraštala. Ne prijetimo, ali upozoravamo na prokletstvo koje je sve izdajice u srpskoj povijesti pratilo. Podsjećamo na krah dinastije Obrenović i rekla bih sadašnjim vlastodršcima da možda neće svi imati sreću Zorana Đinđića. Bog kažnjava do sedmog koljena i o tome biste trebali voditi računa", kazala je Radeta na konferenciji za novinare. Dodala je da SRS poziva Srpsku pravoslavnu crkvu (SPC) i njene velikodostojnike da se izjasne, jer jedino oni imaju pravo i obvezu po crkvenim kanonima izopćiti iz SPC i anatemizirati ih.

SRS je najavila veliki prosvjed u Beogradu sljedećeg utorka, 29. jula, a za nerede i nasilje na okupljanjima proteklih dana, kao i napade na novinare, optužila je "provokatore Borisa Tadića", objasnivši da to tvrdi "na osnovi činjenica i toga da je (Tadić) diktator, jer je na dužnostima predsjednika države, vlade, parlamenta i svih ministara".

Prijetnje je prije nekoliko dana uputio i Šešeljev zamjenik na čelu radikala Tomislav Nikolić. Kritizirajući izvještavanje državne Radio-televizije Srbije kazao je da taj javni servis "bar polovinom pripada i onim građanima koji se ne raduju uhićenju Radovana Karadžića", te da će u slučaju da se "ne otvori prema svim građanima Srbije" učiniti sve da se ta televizija "zaustavi". Na pitanje što to znači, odgovorio je: "To neće biti teško, vidjeli ste što je rađeno Bastilji".

Dosadašnja okupljanja prosvjednika zbog uhićenja haaškog optuženika Radovana Karadžića, koja su počela u utorak, formalno nije organizirala SRS, već Europski centar srpske dijaspore, ali su prosvjedima - koji su u četvrtak rezultirali i nasiljem nad novinarima Televizije B92 i agencije Fonet - prisustvovali i pojedini zastupnici te stranke u srbijanskom parlamentu.

Quantasova rupa u avionu

NESVAKIDAŠNJA SREĆA U AVIONSKOJ NEZGODI

Nevjerovatnu sreću imalo je više od tristo putnika koji su letjeli na Qantasovoj zrakoplovnoj liniji iz Londona u Melbourne. Velika rupa na avionu prisilila je pilota na slijetanje u glavni filipinski grad Manilu, odakle će se putnici uputiti do svojeg konačnog odredišta drugim avionom.

Nešto manje od dva sata nakon što su napustili zračnu luku u Hong Kongu, na putu prema Australiji, pilot je prisilno sletio na Filipine, uspjevši ne samo sačuvati živote svih putnika, nego i prizemljiti avion u cijelosti, bez dodatnih oštećenja.

Odmah je prijavio teško oštećenje aviona na dijelu smještaja tereta ispod desnog krila. Upravo je to oštećenje izazvalo pad tlaka u kabini i natjeralo pilota na hitno slijetanje prije nego što se dogodi ono najstrašnije.

24 July 2008

Hip-hop i sevdalinka

Erol Zejnilović

Dva naizgled nespojiva glazbena stila, hip-hop i sevdalinka, moguće je spojiti, tvrdi Erol Zejnilović. Ovaj mladi glazbenik svoje je obrazovanje stekao u rodnom Sarajevu, a sudbina ga je potom dovela u Zagreb gdje je svoje prve glazbene korake napravio sa srednjoškolskim bandovima.

Danas je član popularne grupe Elemental koja u svojim pjesmama nerijetko opisuje stanje današnjeg društva i položaj mladih. Erola kolege u šali često nazivaju prvom gitarom hrvatskog hip-hopa, no njemu su u srcu i tradicionalne melodije Bosne.

23 July 2008

Rekli su o Karadžiću

„Karadžićeva politika nije samo odgovorna za stradanje Bošnjaka i Hrvata. Treba jednog dana otvoriti i pitanje koliko je odgovorna za stradanje Srba, koliko su „Karadžićevci“ pobili Srba, i to pitanje treba jednog dana otvoriti i onda vidjeti da tu nema trunke herojstva, da tu nema trunke čovječnosti, i da je zaista, takvim ljudima mjesto pred sudovima.“

„Naša sutrašnja situacija biće da profesionalni ti (nacionalni borci) će i dalje pokušavati od njega napraviti mit, ali izvinite pita se od nekog materijala (govana) ne pravi. I u tom pogledu mislim, da će Karadžić dosta brzo, ako ne pasti u zaborav, da će se to jednostavno pretvoriti u jednu ružnu farsu, koja pokazuje do koje mjere kultura ovog društva, prije svega politička kultura, do koje mjere je slaba, do koje mjere neartikulisana, do koje mjere neizgrađena.“


A gdje je Pedro?

Bona, kako ti podnosiš ovu vrućinu?

Sarajevo 20-21. 7. 2008.

22 July 2008

"Maska"

MASKA IZA KOJE USAMLJEN BDIJEŠ

Maska iza koje usamljen bdiješ,
Ima vizire za oči i rupe za usta i uši
I sva čula svijeta koji se ruši.

Oduvijek jedan od poslušnih
Kao djelo tame naravi si trošne.

O staro strašilo, bestjelesne volje,
Koliko je suza palo u potiljak,
Koliko se mišića nepovratno sleglo,
Koliko je tragova propalo?

Kad bi bar bogatstvo maske
Ostvariti znao.


Esad Ekinović, 1971.

Radovan KARAdžić

"Lečio sam Srbe"

Bye, bye ptičice

Uhapšen zločinac Radovan Karadžić

Zločinac, Haški optuženik, bivši lider bosanskih Srba Radovan Karadžić uhapšen je sinoć, saopštio je Savjet za nacionalnu bezbjednost Srbije.

Savjet za nacionalnu bezbjednost Republike Srbije saopštio je da je akcijom srpskih službi bezbjednosti lociran i lišen slobode haški optuženik Radovan Karadžić.

Integralni tekst saopštenja iz Press službe predsjednika Srbije glasi:

"Savjet za nacionalnu bezbjednost Republike Srbije saopštio je da je večeras akcijom srpskih službi bezbjednosti lociran i lišen slobode haški optuženik Radovan Karadžić. Karadžić je priveden istražnom sudiji Vijeća za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu, u skladu sa Zakonom o saradnji sa Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju".

U saopštenju, međutim, ne navodi se kada i gdje je Karadžić uhapšen.

Karadžić se od 1996. krije, a posljednji put je viđen i fotografisan u Han-Pijesku jula 1996. godine. Potom je za Karadžićem raspisana međunarodna potjernica.

Haški tribunal je u više navrata navodi da ima podatke da je Karadžić u Srbiji bar povremeno, a da je 2004. bio i u Beogradu.

Iz Haškog tribunala također su stizale naznake da hapšenje Radovana Karadžića nije direktna obaveza Srbije, već da je to prije svega Ratko Mladić, za koga se pouzdano tvrdi da je u Srbiji.


Obama u Iraku

Sarajevo

Umro Adil Zulfikarpašić

Umro Adil Zulfikarpašić

Adil Zulfikarpašić, osnivač i utemeljivač Bošnjačkog instituta, umro je rano jučer u 87. godini života.

Poznati kulturni mecena, publicist, političar, bankar, istraživač i sakupljač, Gradu Sarajevu i Bosni i Hercegovini je u maju 2001. godine darovao Bošnjački institut - Fondacija Adila Zulfikarpašića, radi promoviranja kulturne baštine, povijesne istine, istraživanja, znanstveno-umjetničke aktivnosti i kulture Bošnjaka i naroda s kojima Bošnjaci u BiH stoljećima žive.

Podružnica Bošnjačkog instituta u Sarajevu otvorena je 1991. godine i djelovala je u toku agresije na BiH. Adil Zulfikarpašić je od 1992. do 1994. godine boravio pretežno u Cirihu, putujući povremeno u Bosnu kao predsjednik Muslimanske bošnjačke organizacije. Često je poduzimao putovanja u različite zemlje radi susreta s političarima i drugim utjecajnim ličnostima u potrazi za rješenjem pitanja Bosne.

Pomagao je Bošnjake u izbjeglištvu, promovirao njihovo okupljanje oko Matice Bošnjaka, kojoj je dao na upotrebu prostorije i svu infrastrukturu u Bošnjačkom institutu u Cirihu. Institut je postao mjesto intelektualnih susreta između Bosne i inozemstva. Dominantna ideja-vodilja svih njegovih aktivnosti bila je - očuvanje Bosne kao jedinstvene, cjelovite zemlje. Godine 1998. Adil Zulfikarpašić je odlučio preseliti Bošnjački institut iz Ciriha u Sarajevo.

Adil Zulfikarpašić je potomak stare bosanske plemičke porodice - bega Čengića. Rodio se u Foči 23. decembra 1921. godine.

Za neizmjeran doprinos kulturnom i političkom životu Bosne i Hercegovine, Adil-beg Zulfikarpašić je dobio brojna priznanja i nagrade, među ostalim i Šestoaprilsku nagradu grada Sarajeva 2002. godine. Na Izbornoj skupštini Akademije nauka i umjetnosti BiH održanoj 13. maja 2002. godine u Sarajevu izabran je za počasnog člana Akademije.

Kreativnost

21 July 2008

Banja Luka: Ubio se bivši šef kabineta RS

Ubio se bivši šef kabineta RS

MLADEN MIJIĆ, poznatiji kao bivši šef kabineta u vladi RS za vrijeme mandata premijera Mladena Ivanića, nađen je mrtav s prostrijelnom ranom u predjelu glave. U oproštajnom pismu, neslužbeno se saznaje, stoji kako je počinio samoubistvo, jer više nije mogao vraćati dugove svog prijatelja, kome je bio žirant za kredit od 100.000 maraka.

Tijelo 54-godišnjeg Mijića nađeno je u Banjoj Luci 70-metara uzvodno od mosta Venecija, objavio je danas Press RS. Banjalučka policija potvrdila je kako je kraj tijela pronađeno oproštajno pismo te kako je riječ o samoubistvu.

Planovi za ljetni raspust se u potpunosti realiziraju

I ptice plaču, zar ne ...