06 March 2008

Vrijeme za silazak Koštunice

Kosovo izazvalo obračun na unutarnjopolitičkoj sceni. Koalicijski partneri više ne žele ni razgovarati sa Koštunicom, radikali i socijalisti žele kapitalizirati njegovu propast na parlamentarnim izborima, a obraćanje naciji Borisa Tadića u utorak mnogi su shvatili kao tačku razlaza s Koštunicom

Poslije osam godina gotovo neprekidne dominacije srbijanskom političkom scenom, čini se da je zvijezda Vojislava Koštunice pred gašenjem. Službeno, on je još uvijek premijer i osoba koja ima veliki utjecaj na događaje, ali njegova vlada je u rasulu.
Dojučerašnji koalicijski partneri više ne žele ni razgovarati sa njim, a saveznici s kojima pokušava uspostaviti novu većinu u parlamentu, radikali i socijalisti, radije će kapitalizirati njegovu propast na ranim parlamentarnim izborima, nego potrčati u gubitnički zagrljaj. Nova rezolucija protiv ulaska Srbije bez Kosova u Europsku Uniju neće ništa promijeniti. Niti bilo ko ozbiljan vjeruje da će ona odgoditi put Srbije ka EU.
Poraz premijerove politike nastupio je munjevito. Prošlog četvrtka, ministar privrede i regionalnog razvitka Mlađan Dinkić, koji predvodi malu stranku G17plus, počeo je govoriti o besmislenosti stanja u kojem Beograd nastavlja plaćati kosovski dug, umjesto da financijski pomaže kosovske Srbe.

Vicepremijer Božidar Đelić i ministar financija Mirko Cvetković, kadrovi Demokratske stranke, odmah su reagirali izjavama da bi se time urušio teško izgrađeni kreditni rejting Srbije, a premijer Koštunica i njegovi stranački suborci rekli su da »Dinkić ništa ne razumije« te da ga treba ignorirati. U petak je, međutim, postalo jasno da je lider G17plus, prije istupa u javnosti imao tajni sastanak s predsjednikom Srbije i liderom Demokratske stranke Borisom Tadićem.
Tadić u subotu, na sjednici središnjeg odbora Demokratske stranke obavezuje svoje ministre da ne odstupe od europskog puta Srbije. Dinkić u nedjelju navečer dobiva dva sata na televiziji, u udarnom terminu. On naziva premijerovu antieuropsku politiku ludačkom i protivnom interesima građana. Na direktno pitanje, šta Tadić misli o tome, Dinkić kaže »isto, čak i gore, ali on to govori uvijeno«.

U ponedjeljak je kao bomba odjeknuo intervju predsjednika općine Jagodina Dragana Markovića zvanog Palma, jednog od jakih ljudi na kojima počiva Koštuničina moć u Srbiji. Ovaj bivši suborac Željka Ražnatovića Arkana i blizak prijatelj njegove udovice, popularne Cecojke povjerio se jednom beogradskom tabloidu da »nas Voja i Velja (premijer Koštunica i ministar za infrastrukturu Velimir Ilić) vode u propast i da on ne želi biti sudionik u samoubojstvu Srbije«. Odluku o povlačenju veleposlanika iz zemalja koje su priznale neovisnost Kosova, Palma naziva pogrešnom i apsurdnom. »Srbiji trebaju veleposlanici u tim zemljama da štite njene interese u borbi za Kosovo. Nemojte mi samo reći da će to raditi otpravnici poslova; ko će ozbiljan s njima razgovarati«, rekao je Palma i izazvao Koštunicu i Ilića da pokrenu pitanje ko je veći Srbin, nacionalist i borac za Kosovo (»čik da vidim te majčine sinove«).
Istog dana, pojavila se vijest da je premijerov vjerni savjetnik za medije Srđan Đurić, koji je u ime vlade često odgovarao stranim državnicima, prihvatio dužnost glavnog urednika programa jedne privatne TV stanice.

Predsjednik Tadić obratio se naciji u utorak i ocjenio prijedlog rezolucije parlamenta protiv daljnjih pregovora s EU-om u slučaju nepovlačenja priznanja Kosova, o kojem su pregovarali radikali, socijalisti i ostaci Koštuničine narodnjačke koalicije kao neprihvatljiv i poguban za nacionalne interese. Njegovo obraćanje mnogi su shvatili kao tačku razlaza.
Predsjednik parlamenta Oliver Dulić (DS) sazvao je konferenciju za novinare da bi rekao kako parlamentarna većina, koja je njega izabrala, više ne postoji i da će na zahtjev druge većine sazvati sjednicu, ali da neće sudjelovati u antieuropskim raspravama parlamenta.
Za manje od dva sata, na jednoj strani našli su se radikali i socijalisti, na drugoj Tadić, DS, G17plus, predstavnici manjinskih zajednica i oporbene Liberalno-demokratska partija Čedomira Jovanovića i Liga socijaldemokrata Vojvodine Nenada Čanka. Koštunica je prvi put ostao usamljen, bez ikoga da ga podrži osim male baze glasača u Šumadiji koji čuvaju uspomene na četničku tradiciju. Od kakve su oni koristi, Koštunica je pokazao brzo pristavši na sve ideje radikala, koji su formalno predložili tekst rezolucije.

Vlada bi u četvrtak trebala održati redovnu sjednicu, ali je gotovo izvjesno da joj neće nazočiti svi ministri. Mlađan Dinkić je rekao da on ne priznaje Koštunicu za premijera i da ne želi imati ništa zajedničko s njim. Ministri iz redova G17plus mogli bi glasati protiv dnevnog reda ili na sličan način izraziti svoj prosvjed. Ministri iz redova DS-a tvrde da neće napustiti vladu i da ona postoji sve dok se koalicijski partneri drže pet principa na kojima je sačinjen koalicijski ugovor. Ipak, teško je zamisliti situaciju u kojoj bi oni, poslije obraćanja predsjednika Tadića, podržali dalje Koštuničino insistiranje na Kosovu kao prioritetu vlade i pitanju svih pitanja.

Premijer, naravno, može predložiti parlamentu rekonstrukciju vlade, ako vjeruje da ima podršku većine da nastavi obnašati dužnost. Koštuničin problem je što bi u tom slučaju morao navesti ministre iz DS-a i G17plus da podnesu ostavke i/ili da parlament glasa o njihovom razrješenju. I jedno i drugo bilo bi izuzetno neugodno za njega. On zna da DS uživa veliku podršku građana opredijeljenih za europski put Srbije, isto kao što radikali uživaju podršku gubitnika tranzicije. Ideja da se može nametnuti kao ultimativni zaštitnik Kosova koje je već proglasilo neovisnost, vjerojatno i njemu samom ne djeluje održivo. Koštunica će, kao veteran političke scene, na svaki način pokušati odložiti svoj konačni silazak, no vrijeme ovaj put radi protiv njega.

No comments: