31 January 2011

Ni Tunis, ni Kairo, već Beograd

Opet demonstracije u Beogradu

"Srpska napredna stranka poziva sve građane Srbije da 5. februara dođu i sudjeluju u mirnom prosvjedu, pravom narodnom okupljanju koje treba pokazati koliko smo nezadovoljni režimom, ali i skupu na kojem ćemo predstaviti i viziju budućnosti Srbije", poručio je na nedavnoj konferenciji za novinare visoki dužnosnik Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić.

»Naprednjaci« već mjesecima pripremaju spomenuti prosvjed na kojem će, najavljuju, istaknuti pet zahtjeva vlastima od kojih se najvažniji odnosi na raspisivanje izvanrednih parlamentarnih izbora zbog »neizdrživog stanja u zemlji«.

Ova opoziciona stranka (nastala otcjepljenjem od Šešeljeve Srpske radikalne stranke), također je nezadovoljna prodajom »Telekoma«, navodnom krađom na lokalnim izborima u Boru, općom medijskom situacijom te nerasvijetljenim ubistvom Ranka Panića na prosvjedu radikala prije dvije godine.

Za sada nije poznato ko će se i hoće li se uopće iko od opozicije, bliske im po političkim stavovima, pridružiti. Jer, iako se slažu da aktualnu vlast treba »skinuti s trona«, razmirice i nesuglasja srbijanske desnice ili desnog centra po drugim pitanjima čine ih razjedinjenim.

Posvađana desnica
Unatoč pregovorima, Koštuničina Demokratska stranka Srbije neće sudjelovati na spomenutom mitingu zbog neslaganja sa SNS-om u svezi s Kosovom i Europskom unijom oko kojih su (za razliku od »blažeg pristupa« SNS-a) isključivi po pitanju nepriznavanja odnosno ulaska u EU.
Odavno posvađani sa Šešeljevom Srpskom radikalnom strankom, »naprednjaci« i ne računaju na njihovu podršku dok im je Nova Srbija, po političkoj vokaciji bliža Koštunici, tek obećala pomoć u organizaciji prosvjeda.

Sve to, ipak, ne znači da lider SNS-a Tomislav Nikolić (inače, nekadašnji kum Vojislava Šešelja) neće prikupiti brojne simpatizere i nezadovoljnike 5. februara ispred srbijanskog Doma narodne skupštine u Beogradu.

Najnovija istraživanja respektabilnih agencija pokazala su, naime, da je po rejtingu SNS skoro »rame uz rame« s vladajućom Demokratskom strankom Borisa Tadića.
Ove dvije stranke, po tim anketama, imaju približno po 30 posto pristaša u biračkom tijelu s tim, što su šanse DS-a na eventualnim izborima, redovnim ili izvanrednim, veće u pogledu privlačenja koalicijskih partnera.

Dakle, izvanredni izbori su upravo ono što, bar deklarativno, žele sve oporbene stranke (osim Liberalno-demokratske partije Čedomira Jovanovića), ali je malo vjerojatno da će zajednički nastupiti kad dođe do konačnog glasanja.
Domaći politički analitičari, procjenjuju kako nije realno da zahtjevi oporbe budu zadovoljeni te da je poziv na prosvjed SNS-a više marketinški čin Tomislava Nikolića pred izbore koji bi se, redovno, trebali održati naredne godine.

Iako je Nikolić zatražio pregovore o raspisivanju izvanrednih parlamentarnih izbora, niko se iz vladajuće većine nije odazvao njegovim zahtjevima.
Predsjednik izvršnog odbora Demokratske stranke Marko Đurišić tvrdi da ta stranka nije zabrinuta zbog izjava lidera naprednjaka.

Bijeda kao motiv

»Svaki razgovor koji će pridonijeti da građani Srbije bolje žive, sa svim političkim faktorima je dobrodošao, ali sam sasvim siguran da izvanredni parlamentarni izbori nisu put do boljeg života svih nas«, veli on.
Na upit ima li vlast ipak razloga za zabrinutost, Vladimir Pavičević s Fakulteta političkih znanosti, rekao je, kako prenosi beogradski tisak, da je stanje u Srbiji takvo da, ko god bio na vlasti, treba biti zabrinut za svoju poziciju.
»Tomislav Nikolić, naravno, ima potencijala da organizira jednu vrstu prosvjeda, ali ne vjerujem da to Srbiji može donijeti neki napredak, odnosno nešto bolje u odnosu na ono što imamo sada.

Drugim riječima, najviše što možemo očekivati od Tomislava Nikolića je isto ono što imamo sada s Borisom Tadićem, ako ne i gore. Ali ipak, percepcija građana može biti drugačija jer se ona upravo razvija kroz uvjete u kojima ljudi žive, a to su uvjeti bijede«, kaže Pavičević.

No comments: