21 November 2010

Hvala dragom Bogu da nas ima i ovakvih:

Tim Berners-Lee: Facebook je prijetnja Internetu

Treba se boriti za vrijednosti otvorenosti Interneta

U decembarskom izdanju magazina Scientific American, u povodu dvadesete godišnjice stvaranja Interneta, Tim Berners-Lee, jedan od kreatora Mreže svih mreža, govorio je o modernim prijetnjama pred kojima u zadnje vrijeme nalazi Inernet.
Na zubu Berners-Leea našli su se prvo američki kablovski operateri čiji korisnici Internet usluga često mogu pristupati samo multimedijalnim sadržajima tih operatera. Puno više riječi ostavio je za socijalne sajtove i iako se trudio izbjeći direktno upiranje prsta u Facebook, jasno je da je sajt sa pola milijarde korisnika jedna od najvećih prijetnji.

Problem je u otvorenosti Interneta, kojem je Facebook prijetnja. Sajtovi poput ovog, ali i Apple iTunesa koji nije proša bez paketa “ribanja”, trude se zadržati korisničke podatke unutar “zidova” servisa – npr. nije moguće nekome poslati link na novu Facebook galeriju ili bilo koji FB sadržaj – stvarajući tako odvojene silose sadržaja i fragmentirajući Internet. Najgore je što je takav model zahvatio i druge web developere, pa sve više servisa funkcioniše na ovaj način. Tim je spomenuo i nemogućnost eksportovanja korisničkih podataka u neke druge servise ili na lokalni kompjuter korisnika, zbog čega je nedavno izbilo neslaganje Facebooka i Googlea.

Berners-Lee propovijeda prihvatanje otvorenih servisa poput GnuSocial i Diaspora, kao i Status.Net projekta, no malo je vjerovatno da prosječni Netizen i pogotovo korisnik Facebooka razmišlja o tome na ovaj način.
Kritikovao je i aplikacije za mobitele i tablete za magazine, popularne među izdavačima jer im daju više kontrole nad sadržajem – iz istog razloga: zatvorenosti. Takav sadržaj izolovan je od ostatka Interneta. Ne sviđa mu se ni Googleov prijedlog da od mrežne neutralnosti budu izolovani mobilni telefoni, jer će tako neki mobilni korisnici biti nepravedno tretirani slabijom propusnošću.
U zaključku, otac Interneta misli da se za vrijednosti otvorenosti Interneta treba boriti, kao i za sve druge stvari koje vrijede na ovom svijetu.

No comments: