11 October 2010

Srbija, država mržnje

Mržnja i politika - rušilačke demonstracije u Beogradu

Vandalski napadi 6.000 neonacista, klerofašista i huligana u Beogradu protiv "Parade ponosa" nisu bile spontane demonstracije, već dobro isplanirani nemiri sa političkom pozadinom, smatraju stručnjaci za sigurnost.


U neredima koje su huligani i ekstremisti u nedjelju (10.10.) izazvali u Beogradu bilo je više od 140 povrijeđenih osoba, preko 250 izgrednika je uhapšeno a pričinjena je šteta od preko milion eura. Nerede su izazvali protivnici takozvane Parade ponosa, parade u kojoj su učestvovali homoseksualci. Huligani su napali policiju koja je čuvala sudionike povorke, bacali su kamenje, zapalili više automobila, izazvali požar u sjedištu Demokratske stranke, demolirali ulaz u Radio-televiziju Srbije, napali su beogradsku džamiju i neke strane ambasade, a demolirali su i opljačkali nekoliko prodavnica.

Profesor beogradskog Fakulteta bezbjednosti Zoran Dragišić ocjenio je da sam izbor ciljeva i način na koji su ciljevi napadnuti govori o tome da je riječ o dobro organizovanoj akciji. „Očigledno je da ovi momci koji su te napade izvršili to nisu mogli sami da smisle. Ali, oni moraju biti osuđeni na dugogodišnje zatvorske kazne i tu prosto nema i ne smije biti popuštanja”, rekao je Dragišić.

Pronaći nalogodavce

Međutim, dodaje Dragišić, sada je najvažnije da se otkriju nalogodavci, odnosno oni koji tom djecom manipulišu. “Oni moraju biti izvedeni pred lice pravde, i tu ne smije biti popuštanja, bez obzira na njihove akademske titule, na njihove političke karijere ili eventualno na mantije koje nose. Šta god da su i ko god da su, ti ljudi predstavljaju vrlo veliku opasnost za Srbiju. Oni su glava te zmije koja se oko Srbije omotala”.

Dragišić smatra da zabrana ekstremističkih organizacija ne bi imala velikog uticaja, jer mnoge od tih organizacija nisu registrovane. Politolog Pavel Domonji ima nešto drugačije mišljenje i navodi da je svjestan da je vrlo teško primjeniti zakon kada neke organizacije nisu registrovane. “Ipak, to ne znači da ako nisu registrovane vi ne možete da spriječite njihovo djelovanje i njihovo okupljanje. Ali u zemlji nema političke volje da se taj korak poduzme i tog koraka neće ni biti sve dok je nacionalizam vladajuća ideologija”, ocjenio je Domonji. On smatra da ekstremističke organizacije ne nastaju same od sebe, samoniklo, već su uvijek plod rada nekih specijaliziranih agencija u društvu.

I djelovi crkve uz ekstremiste

Iz dijelova Srpske pravoslavne crkve prije održavanja Parade ponosa mogle su se čuti izjave koje su se mogle tumačiti na razne načine. Jučer je na više mjesta u centru Beograda, zajedno sa protivnicima Parade ponosa bilo i nekoliko pravoslavnih sveštenika. Sociolog religije Mirko Đorđević kaže da dijelovi crkve imaju veliki uticaj na ekstremiste. “I da nevolja bude veća, veliki dio laičke javnosti koji se prepoznaje u nacionalističkim grupama poziva se na crkvu a crkva se od njih ne ograđuje i tu je velika opasnost. A neki dijelovi u crkvi su i pokrovitelji ili pružaju barem duhovnu logistiku tim esktremistima”, navodi Đorđević.

Hapšenja ekstremista po Beogradu se nastavljaju, a prema najavama nadležnih organa tako će biti i narednih dana. Možda greškom uhapse i Ratka Mladića.


No comments: