Nakon ovoga slijedile su reakcije političkih stranaka iz Federacije i RS.
Iz Socijaldemokratske partije BiH ističu da je ovo potpisivanje još jednog u nizu sporazuma dijela šestorke na vlasti koja pokazuje da se SDA, SNSD i HDZ BiH još uvijek nisu u stanju dogovoriti ni o tome o čemu su se dogovorili. Zato nas ne bi začudilo da, u skladu sa njihovom dosadašnjom praksom, svaki od potpisnika sporazuma isti različito tumači: Dodik da tvrdi kako je RS opstala, Čović da je dobio treći entitet, a Tihić kako će BiH imati četiri regije koje će prelaziti entitetske linije sa sjedištima u Sarajevu, Banjoj Luci, Mostaru i Tuzli. SDP drži da je, dok konkretni amandmani ne budu objavljeni, riječ o još jednoj prevari i zavaravanju javnosti kako bi se skrenula pažnja sa istinskih problema građana Bosne i Hercegovine, kažu iz SDP-a.
Povodom izjave lidera SDA, HDZ i SNSD-a u Banja Luci, Stranka za BiH upozorava na nedorečenost pojedinih dijelova te izjave, pogotovo u vezi sa formiranjem „četiri teritorijalne jedinice". Ukoliko bi se radilo o formiranju istinski multietničkih regija, primarno zasnovanih na ekonomskim, geografskim, transportnim i sličnim kriterijima, Stranka za BiH bi podržala takvo rješenje, saopćeno je.
Međutim, s obzirom da amandman na Ustav BiH u vezi sa Brčko distriktom, dogovoren danas u Banja Luci, eksplicitno govori o „jednom ili svim entitetima" (a ne postojeća dva entiteta), jasno je da je dogovorena uspostava dodatnih entiteta. Takav dogovor stoga više liči na prijedlog Dragana Čovića od prošle sedmice o uspostavi većinski hrvatskog entiteta, te o formiranju Distrikta Sarajevo, navodi se u saopćenju SBiH-a.
Predsjednik Stranke za BiH dr. Haris Silajdžić je u svom reagovanju naveo da izjava Milorada Dodika da ne pristaje na promjene unutarnjih, administativnih, entitetskih granica izaziva nevjericu i razočarenje. No, ne zbog njegovih poznatih stavova o neupitnosti administrativnih granica RS, već zbog činjenice da je u liderima SDA i HDZ-a pronašao partnere za konačnu etničku podjelu države Bosne i Hercegovine koja treba da rezultira i etničkom podjelom Federacije BiH, stvaranjem hrvatskog i bošnjačkog entiteta, te distrikta Sarajevo.
Zar je moguće da u Federaciji BiH postoje politički lideri koji misle da imaju prava odreći se Posavine, stvoriti hrvatski entitet sa „stolnim gradom Mostarom", bošnjački narod sabiti u tuzlansku, zeničku i bihaćku enklavu, oduzeti Distrikt Brčko državi Bosni i Hercegovini i dodijeliti ga entitetima...?, ističe se u saopćenju dr. Harisa Silajdžića.
Srpska demokratska stranka (SDS) saopćila je da je „zapanjena" zajedničkom izjavom Dodika, Tihića i Čovića u kojoj se zalažu za „suverenu državu Bosnu i Hercegovinu čiji srednji nivo vlasti čine četiri teritorijalne jedinice".
„Ovakvo ovoreno pristajanje lidera SNSD-a za napuštanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, nije ništa drugo nego besramna izdaja i prevara građana RS-a: od dobijenih izbora na obećanju provođenja referenduma o samostalnosti RS-a i vraćanju prenesenih nadležnosti - do zalaganja za suverenu državu Bosnu i Hercegovinu koja će se sastojati od četiri teritorijalne jedinice", navodi SDS u saopćenju.
„Nije teško nazrijeti da bi dvije teritorijalne jedinice bile sa većinskim bošnjačkim stanovništvom, a po jedna sa većinskim srpskim i hrvatskim", kaže stranka, navodi se u saopćenju SDS-a.
Iz Kancelarije visokog predstavnika još nisu mogli da komentarišu zajedničku izjavu koju su potpisali lideri SNSD-a Milorad Dodik, SDA Sulejman Tihić i HDZ-a BiH Dragan Čović, jer u nju još nije imala uvid.
No comments:
Post a Comment