20 May 2008

Općinski Izbori 2008.

Šta slijedi nakon raspisanih izbora?

Poštujući slovo zakona Centralna izborna komisija je pretprošle sedmice, tačno 150 dana prije održavanja, raspisala ovogodišnje oktobarske lokalne izbore koji će se provesti u 142 općine u Bosni i Hercegovini. Dakle, prve nedjelje u mjesecu oktobru građani-birači će iskoristiti mogućnost da izaberu članove općinskih i gradskih vijeća, skupština općina, općinske načelnike Skupštine distrikta Brčko, Gradskog vijeća Mostara te Skupštine i gradonačelnika Banje Luke.

Od datuma raspisivanja lokalnih izbora od stane centralne izborne komisije BiH počeli su teći svi zakonom predviđeni rokovi. Prvi je počeo teći rok od 15 dana u kojem su političke stranke i partije, te nezavisni kandidati, udruženja i grupe od najmanje 40 građana obavezni dostaviti prijave za ovjeru svog učešća na raspisanim izborima. Rok za prijavu je do 23. maja do 17 sati, a Centralna izborna komisija će do sedmog juna obaviti nužne provjere i zatim ovjeriti prijave onih koji ispunjavaju tražene uvjete. Obavljenim poslom konačno će se znati definitivan spisak stranaka i nezavisnih kandidata koji će se kao učesnici pojaviti na izborima u nedjelju, petog oktobra 2008. godine.

Prijava koalicija

Prema utvrđenoj zakonskoj dinamici prijave za ovjeru koalicija i lista nezavisnih kandidata treba podnijeti do 17. a konačno od strane Centralne izborne komisije ovjeriti do 24. juna. Nakon toga, dakle od 25. juna do sedmog jula, slijedi podnošenje kandidatskih lista a njihova ovjera treba biti okončana do prvog augusta. Konačne liste s imenima kandidata zvanično će u službenim listovima i u medijima biti objavljene 21. augusta. Jedna od glavnih novina na raspisanim ovogodišnjim oktobarskim izborima nalazi se u činjenici da će se prvi put u lokalna zakonodavna tijela birati predstavnici nacionalnih manjina. Za razliku od ostalih za njihove kandidate neće važiti izborni prag od tri posto i neće morati uplaćivati takse i prikupljati potpise. Da bi se kandidati nacionalnih manjina mogli izabrati u svim općinama u BiH neophodno je da se u još 40-ak općina njihovi statuti usklade za zakonskom odredbom kojom je u Izbornom zakonu regulirano pitanje biranja predstavnika nacionalnih manjina u lokalna zakonodavna tijela.

Utvrđena cijena

Prema utvrđenom troškovniku ovogodišnji raspisani lokalni izbori porezne obveznike koštat će ukupno 11 miliona KM. Od ukupno predviđenog iznosa sedam miliona osigurat će se iz općinskih budžeta, a ostatak od ukupno četiri miliona osigurat će se iz budžeta Bosne i Hercegovine. Nadalje kao važna činjenica ističe se podatak da se na spisku registriranih birača u oba entiteta u BiH nalazi ukupno nešto više od 2,9 miliona birača, te da se u registru naših političkih stranaka nalazi njih ukupno 244. Što se tiče procedure jasno je utvrđeno da će političke stranke u procesu kandidiranja uz prijavu za učešće na izborima morati uplatiti taksu u iznosu 2.000 KM. Za nezavisne kandidate taksa za prijavu je upola manja i iznosi 1.000 KM. Precizno je izračunato da maksimalno mogući trošak po biraču u predizbornoj kampanji ne smije preći iznos od 30 feninga. Sve političke stranke koje su do sada u općinskim vijećima ili skupštinama općina imale svoje predstavnike, odnosno vijećnike i odbornike u skladu sa odredbama Izbornog zakona BiH neće morati prikupljati potpise podrške birača za učešće na lokalnim izborima. Nove stranke ili one koje u općinskim vijećima i skupštinama općina nisu imale svoje predstavnike da bi učestvovale na lokalnim izborima moraju prikupiti stotinu potpisa birača u sredinama do 10.000 registriranih birača i 200 potpisa u sredinama gdje je registrirano više od 20.000 birača.

No comments: