Za predsjedavajućeg Sinoda izabran je vladika crnogorski Amfilohije Radović, koji bi trebao postati i nasljednik teško bolesnog Patrijarha Pavla. Suedeutsche Zeitung piše, pozivajući se na beogradsku štampu, o bliskim vezama ovog klerikalnog tvrdolinijaša sa porodicom Radovana Karadžića. "Na pogrebu Karadžićeve majke Amfilohije je držao posmrtni govor. Poznat je njegov ironični apel bivšoj tužiteljici Haškog tribunala Karli del Ponte da skupa s njim potraži u crnogorskim manastirima odbjegle ratne zločince. Tokom sahrane ubijenog srbijanskog premijera Đinđića Amfilohije je održao zapaljiv govor protiv navodne antisrpske politike Zapada," piše Suedeutsche.
Šutnja za vrijeme rušenja Hrvatske i BiH
Kada je riječ o patrijarhu Pavlu, list piše da je on podržavao agresivnu politiku Slobodana Miloševića i paravojnih grupacija u Hrvatskoj i Bosni protiv nezavisnosti tih dviju država. On je šutao dok su rušene susjedne države i provođeno etničko čišćenje. Kada su popovi blagoslovljavali oružje i paravojne formacije u ratu potiv bosanskih muslimana, patrijarh Pavle nije učinio ništa. Dvije sedmice nakon masakra u Srebrenici nad oko 8000 muškaraca i dječaka pričestio je osumnjičene za ratne zločine Radovana Karadžića i Ratka Mladića. 1997. godine je podržao je apel nacionalističkih intelektualaca koji su tražili povlačenje naloga za hapšenje dvojice vođa bosanskih Srba.
Enorman utjecaj na pitanje Kosova
Raskid sa režimom Slobodana Miloševića počeo je tek nakon što su završeni ratovi u Hrvatskoj i BiH. Za razliku od tvrdolinijaša u crkvi on je podržao donošenje Dejtonskog mirovnog sporazuma. Kada je Milošević lažirao izbore i počeo novi rat na Kosovu, crkava ga je nazvala „bezbožnim čovjekom“ i zatražila njegovu ostavku. Od tada je Pavle imao simpatije prema demokratskoj opoziciji koja je u jesen 2000. godine Miloševića srušila s vlasti. Ipak, odobravao je, bivajući stalno između nacionalizma i pragmatizma, audijencije za mnoge Miloševićeve generale prije nego što su morali odgovarati pred Haškim tribunalom. Za vrijeme vlade Vojislava Koštunice crkva je imala enorman utjecaj, prije svega po pitanju Kosova. Prilikom slavljenja pravoslavnog Vaskrsa Pavle je osudio "tirane ovog svijeta" koji priznaju Kosovo.
No comments:
Post a Comment