Srbija joj zbog toga uputila prosvjednu notu
Za prijedlog da se Kosovo prizna kao suvereno i neovisno glasalo je 57 od 67 nazočnih zastupnika. Slovenski parlament ima ukupno 90 zastupnika.
Protiv priznanja neovisnosti Kosova glasala su tri zastupnika Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmage Jelinčiča i predsjednik zastupničke skupine "Lipa" Sašo Peče, donedavno također član njegove stranke. Šestero zastupnika pri glasanju je bilo suzdržano.
Iako prihvaćen velikom većinom vladin prijedlog izazvao je široku raspravu tokom koje su se čule i kritike opozicije da je priznanje preuranjeno i da će štetiti političkim i ekonomskim odnosima sa Srbijom, a pojedini su zastupnici govorili kako je vlada premijera Janeza Janše požurila s priznanjem pod američkim pritiskom.
Ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel je takve kritike nazvao "glupostima" i rezultatom nerazumljivog "antiamerikanizma" kod nekih slovenskih stranaka.
Rupel je rekao da je deklaracija o neovisnosti Kosova donesena u skladu s legitimnom voljom većine stanovnika Kosova i da je rezultat prava na samoopredjeljenje.
Istaknuo je također da slovenska odluka o priznanju "nije uperena protiv Srbije", te izrazio očekivanje kako će dobri odnosi sa Srbijom biti nastavljeni jer se Slovenija zauzima za europsku perspektivu cijele regije.
Slovenski mediji ističu da je Slovenija prva među nekadašnjim jugoslavenskim republikama priznala Kosovo, te da službenih reakcija Beograda za sada još nema. Analitičari kao prvi potez Beograda najavljuju privremeno povlačenje srbijanskog veleposlanika na konzultacije, a premijer Janša izjavio je da očekuje da će Srbija djelovati racionalno i neće poduzimati sankcije na ekonomskom planu budući da bi njoj samoj štetile.
Slovenski mediji prenijeli su tokom večeri ocjene nezavisnih analitičara u Srbiji da će se dobri odnosi "običnih" Srba i Slovenaca unatoč priznanju nastaviti nakon nekoliko mjeseci, ali da će se posljedice u političkim odnosima "osjećati godinama".
Prvi slovenski dužnosnik koji će posjetiti Kosovo bit će ministar odbrane Karl Erjavec koji će u četvrtak posjetiti slovenske vojnike koji se tamo nalaze u okviru KFOR-a, ali kako je priopćeno u Ljubljani neće razgovarati s predstavnicima kosovskih vlasti.
No comments:
Post a Comment