24 October 2007

Poljsku čeka vruća kohabitacija

Nakon što je u nedjelju u Poljskoj na izborima teško poražen konzervativni nacionalistički premijer Jaroslaw Kaczynski, njegov brat-blizanac predsjednik Lech Kaczynski bi vrlo lako mogao zagorčavati život izbornom pobjedniku i budućem premijeru Donaldu Tusku, vođi liberalne Građanske platforme (PO).

PO je na izborima dobila 209 od 460 mjesta u donjem domu poljskog Sejma, dok je u poljskom Senatu dobila 60 od 100 mjesta.

Danas je u Gdansku Tusk objavio kako je Waldemarom Pawlakom, vođom zemljoradničke stranke PSL (inače tradicionalno vezane uz poljske komuniste), postigao dogovor o sastavu koalicijske vlade, koja će tako imati 240 mjesta u donjem domu parlamenta.

Još je važnija činjenica da je ulaz u parlament osigurala i Ljevica i demokracija (LiD) kojom dominiraju bivši komunisti. Zajedno s PO i PSL njihovi zastupnici će biti u stanju parirati svakom pokušaju predsjedničkog veta od strane Lecha Kacyznskog. Premijerova nacionalistička stranka Pravo i pravda (PiS) ima samo 166 mjesta u parlamentu.

Ta će većina relativno lako izglasati poljski ulazak u eurozonu, prema čemu je euroskeptična PiS pokazivala sve manje oduševljenja.

Branislaw Komorowski, glasnogovornik PO, je izjavio da je njegova stranka "zainteresirana za kohabitaciju". Međutim, mnogi u Poljskoj strahuju da će kohabitacija biti "vruća", odnosno biti opterećena stalnim sukobom predsjednika i premijera.

Ideološke i programske razlike PO i PSL su na papiru male, ali između dviju stranaka postoji nepremostivi jaz, za što su najzaslužnija osobna netrpeljivost između Tuska i braće Kaczynski, koja datira od parlamentarnih i predsjedničkih izbora od prije dvije godine. Taj bi se jaz mogao odraziti i na način na koji će predsjednik sarađivati s premijerom koji mu je porazio brata.

Tusk je predsjednika pozvao da "pokaže dobru volju". Lech Kaczynski je, pak, preko dužnosnika svog ureda poručio da će "poštovati svaku demokratski izabranu vladu, ali isto tako koristiti vlastite ustavne ovlasti u pitanjima odbrane i vanjskih poslova".

Njegov brat je, pak, dao naznaku da će Tusk imati žestoku oporbu, opisavši budućeg premijera kao "potrčka Angele Merkel".

Tuskova stranka, koja je Kaczynskima zamjerala zbog kvarenja odnosa s drugim članicama EU, najavila je kako će voditi računa da je Poljska "dio EU, a ne SAD". Tusk je također najavio što brže povlačenje poljskog kontingenta iz Iraka.

Poljaci, inače, već imaju iskustva s kohabitacijom, s obzirom da je od 1993. do 1995. desničarski predsjednik Lech Walesa morao dijeliti vlast s vladom na čijem su čelu bili reformirani bivši komunisti.

No comments: